
| Parameter | Value |
|---|---|
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Number of Pins | 5 |
| Packaging | Reel |
| RoHS | Compliant |
| Polarity | Positive |
| REACH SVHC | No SVHC |
| Dropout Voltage | 655 mV |
| Min Input Voltage | 1.6 V |
| Output Current | 1 A |
| Output Voltage | 3.3 V |
| Output Type | Fixed |
| Quiescent Current | 8 µA |
| Max Input Voltage | 6 V |
| Min Current Limit | 1.005 A |
| Nominal Output Voltage | 3.3 V |
| Number of Regulators | 1 |
| Load Regulation | 10 mV |
| Line Regulation | 0.01 %/V |
Stock: 16423
Distributors
pcbx
Unit Price$0.44995
Ext.Price$0.44995
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.44995 | $0.44995 |
| 10 | $0.35453 | $3.54530 |
| 25 | $0.32171 | $8.04275 |
| 50 | $0.29193 | $14.59650 |
| 100 | $0.26491 | $26.49100 |
| 300 | $0.24584 | $73.75200 |
| 500 | $0.22814 | $114.07000 |
| 1000 | $0.21282 | $212.82000 |
